See adaptoitumaton on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "34*C/onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "adaptoitumaton",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumaton",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattoman",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattoman",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumatonten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "adaptoitumatonta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "34*C/onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumatonteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "adaptoitumatontani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattominani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumatontesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "adaptoitumatontasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattominasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattominesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumatontemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "adaptoitumatontamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattominamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattominemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumatontenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "adaptoitumatontanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattominanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattominenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumatontensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "adaptoitumatontaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumatontansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattominaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattominansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattominensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "negative participle"
},
"expansion": "adaptoitumaton",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "adaptoituma",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-onneton"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish onneton-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "adaptoitua"
}
],
"glosses": [
"negative participle of adaptoitua"
],
"id": "en-adaptoitumaton-fi-verb-LMtXbsNY",
"links": [
[
"adaptoitua",
"adaptoitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"negative",
"participle"
]
}
],
"word": "adaptoitumaton"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "34*C/onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "adaptoitumaton",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumaton",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattoman",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattoman",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumatonten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "adaptoitumatonta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "34*C/onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumatonteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "adaptoitumatontani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattominani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumatontesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "adaptoitumatontasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattominasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattominesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumatontemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "adaptoitumatontamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattominamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattominemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumatontenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "adaptoitumatontanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattominanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattominenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumatontensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "adaptoitumatontaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumatontansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattominaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattominansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumattomineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitumattominensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "negative participle"
},
"expansion": "adaptoitumaton",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "adaptoituma",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-onneton"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish negative participles",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish onneton-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "adaptoitua"
}
],
"glosses": [
"negative participle of adaptoitua"
],
"links": [
[
"adaptoitua",
"adaptoitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"negative",
"participle"
]
}
],
"word": "adaptoitumaton"
}
Download raw JSONL data for adaptoitumaton meaning in All languages combined (21.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.